Rodzaje faktoringu międzynarodowego

Rodzaje faktoringu międzynarodowego

Polskie przedsiębiorstwa coraz chętniej współpracują z zagranicznymi kontrahentami. Handel międzynarodowy daje nie tylko szerokie możliwości rozwoju, ale i również jest ogromnym wyzwaniem. Pomimo tego, że zarówno import, jak i eksport, mogą zwiększyć dochody firmy, należy mieć na uwadze, że transakcje międzynarodowe wiążą się z dużo większym ryzykiem niż krajowe. Jedną z formą zabezpieczenia współpracy pomiędzy eksporterem i importem jest faktoring międzynarodowy.
Jakie są zalety faktoringu międzynarodowego?

Zagrożeniem przedsiębiorcy zarówno działającego już, jak i dopiero wchodzącego na rynek międzynarodowym jest utrata płynności finansowej, brak dostatecznej wiedzy o kontrahencie oraz ryzyko wynikające z wahań kursowych.
Należy zaznaczyć, że sporo firm zagranicznych chce zawierać transakcje na terminy sięgające nawet do 120 dni. Podczas gdy, sprzedaże krajowe zazwyczaj dokonujemy z terminem płatności miesięcznym. Oznacza to, że za wiele faktur sprzedażowych dostaniemy zapłatę ze sporym opóźnieniem. Ma to duży związek przy zakupach dokonywanych u krajowego przedsiębiorcy i sprzedaży tego samego towaru za granicę. Ponieważ za fakturę zakupową najprawdopodobniej będziemy musieli zapłacić wcześniej, niż otrzymamy zapłatę za sprzedaż. Co stanowi duże zagrożenie dla płynności finansowej firmy. W międzynarodowych kontaktach handlowych głównym problemem jest to, że przedsiębiorcy mają ograniczoną możliwość weryfikacji swoich potencjalnych partnerów biznesowych i ich wypłacalności. Ponadto Każdy kraj ma swoje odrębne prawo. W wielu państwach, zwłaszcza tych odległych, które nie należą do Unii Europejskiej, prawo handlowe znacznie różni się od Polskiego. Stanowi to problem szczególnie dla tych firm, które nie mają wewnątrz swoich struktur działu prawnego.
Faktoring to nic innego jak zabezpieczenie finansowe zwieranych transakcji. Dzięki temu, korzystając z usług faktoringowych, mamy możliwość zapanować nad naszą płynnością finansową, bez względu na to, z jakim terminem dokonujemy sprzedaży. W ramach usług faktoringowych specjaliści dokładnie weryfikują strony transakcji, prawo zagraniczne oraz zabezpieczają przedsiębiorcę przed zbyt wysokimi różnicami kursowymi.

Czytaj również  Czy da się odzyskać zmoczone dokumenty?

Faktoring eksportowy

Faktoring eksportowy jest stosowany przez sprzedawców, którzy chcą zabezpieczyć się przed nieopłaconymi fakturami. Zasada działania faktoringu eksportowego jest prosta. W zasadzie można ją porównać do standardowego faktoringu, z którym mamy do czynienia podczas transakcji krajowych.
W pierwszej kolejności występuje sprzedaż towaru przez faktoranta za granicę, który dokumentuje zaistnienie takiej sytuacji fakturą, wystawioną dla odbiorcy towaru. Kopię tego dokumentu przedsiębiorca wysyła do firmy faktoringowej. W zależności od warunków umowy faktor wypłaca część środków w ciągu kilku godzin lub dni. Następnie jest zobowiązany do odzyskania należności od nabywcy towaru, a po uzyskaniu środków przekazuje pozostałą część kwoty do faktoranta.
Faktoring importowy

Faktoring importowy jest dobrym rozwiązaniem, gdy przedsiębiorca nabywający towar z zagranicy, chce szybko uregulować swoje zobowiązania wobec kontrahenta. Takie działania zwiększają zaufanie i wiarygodność firmy. Dlatego warto z nich skorzystać zwłaszcza na początku współpracy.
W przypadku faktoringu importowego przedsiębiorstwo zawiera współpracę z faktorem działającym na terenie kraju, z którego importuje towary. Tym samym jest zobowiązania do jak najszybszej spłaty swoich należności wobec faktora. Po dokładnej weryfikacji faktor spłaca zobowiązanie faktoranta. Z perspektywy sprzedawcy, transakcja dobiegła końca. Natomiast nabywca towarów nie ma już zobowiązania wobec dostawcy towaru, a wobec firmy faktoringowej.

Czytaj również  Jak zostać partnerem banku nestbank?

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *