Rynek pierwotny, czy wtórny?

Rynek pierwotny, czy wtórny?

Dla wielu osób zakup mieszkania będzie jednorazową inwestycją na całe życie. Wiąże się to jednak z niemałym wydatkiem, nierzadko na sfinansowanie nieruchomości zaciąga się kredyt hipoteczny. Należy wobec tego dobrze przemyśleć swoją decyzję, przeżywać rzeczywiste potrzeby, preferencje i możliwości finansowe. Do wyboru są mieszkania z rynku wtórnego i pierwotnego. Oba rozwiązania mają swoje plusy i minusy, których trzeba być świadomym, aby podjąć właściwą decyzję zakupową.

Inwestycje Wrocław z rynku wtórnego i pierwotnego – co wybrać?

Obecnie dużą popularnością cieszą się mieszkania z rynku pierwotnego, bo możliwe staje się nabycie nieruchomości powstałej w oparciu o innowacyjne technologie. Nowoczesne budynki są bardzo funkcjonalne, wygodne, ergonomiczne. Można przebierać w udogodnieniach, metrażach, projektach. Jest to świetna alternatywa dla budowy własnego domu, co wynika z oszczędności czasu i pieniędzy. W przypadku mieszkań z rynku pierwotnego możliwe jest wykończenie wnętrz zgodnie z osobistymi potrzebami i preferencjami. Na zakup takiej nieruchomości można zdecydować się już na etapie jej budowy. Dostępne są też gotowe mieszkania w stanie deweloperskim lub pod klucz, gotowe do zamieszkania. Wybierając opcję białego montażu, można w pełni zdecydować o niemalże wszystkim, łącznie z wykończeniem podłogi. Nowoczesne domy są zaprojektowane w taki sposób, aby były energooszczędne, straty ciepła są ograniczone do minimum. Kolejną zaletą będą relatywnie niewielkie koszty utrzymania ze względu na brak konieczności przeprowadzania remontów przez co najmniej kilka lat. Decydując się na mieszkanie z rynku pierwotnego, można liczyć na estetykę, udogodnienia w postaci windy, garażu podziemnego, ogrodzenia i często też monitoringu. Oczywiście jeśli wybierze się mieszkanie w stanie podziemnego, to trzeba je najpierw wykończyć, co generuje dodatkowe koszty i opóźnia wprowadzenie się. Trzeba też mieć na uwadze to, że mieszkania z rynku pierwotnego mają często problematyczną lokalizację, znajdują się zwykle na obrzeżach miast, nie najlepiej może być też z infrastrukturą.

Czytaj również  Odbiór mieszkania od dewelopera - jak wygląda?

Mieszkań na rynku wtórnym nie brakuje, można liczyć na szeroki wachlarz wyboru. Są one dostępne praktycznie od ręki, dzięki czemu można wprowadzić się niemalże od razu, oczywiście jeśli nie trzeba przeprowadzić najpierw remontu. Zaletą będzie atrakcyjniejsza cena samego mieszkania. Można liczyć na dobrze rozwiniętą infrastrukturę, dobrą lokalizację w centrum miasta. Mieszkania z rynku wtórnego są często już pełni urządzone, co dla jednych będzie plusem, ale dla większości minusem. Przekłada się to na trudniejszą aranżację, należy liczyć się z różnymi utrudnieniami i ograniczeniami. Trudno też mówić o nowoczesnych technologiach i udogodnieniach. W starych kamienicach trzeba zapomnieć o windzie. Większość nieruchomości znajduje się w strefach dobrze skomunikowanych z resztą miasta, nie trzeba martwić się czasochłonnymi i kosztownymi dojazdami. Kolejnym minusem może być konieczność płacenia czynszu, co w połączeniu z ratą kredytu hipotecznego przełoży się na wysokie koszty. Trzeba dobrze oszacować opłacalność takiej inwestycji, czasem lepiej jest dopłacić nawet trochę więcej pieniędzy i zdecydować się na zakup nowego mieszkania od pierwszego właściciela.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *