Jak często należy wymieniać olej w silniku?

Jak często należy wymieniać olej w silniku?

Każdy kierowca doskonale zdaje sobie sprawę z tego, że jego samochód to tylko zwykła maszyna, która w każdej chwili może ulec awarii. Jak się jednak okazuje, wykonując przy aucie pewne czynności, można znacznie wydłużyć jego sprawne i bezproblemowe działanie, a także uniknąć wielu nieprzyjemnych, a co najważniejsze kosztownych awarii. Jedną z najbardziej podstawowych czynności jest oczywiście dbanie o to, aby w silniku zawsze był odpowiedniej jakości olej. Można to osiągnąć poprzez jego wymianę. Powstaje jednak pytanie, jak często należy wymieniać olej w silniku?

Dlaczego regularna wymiana oleju w silniku jest tak ważna?

Zanim jednak przejdzie się do tego, jak często powinno się wymieniać oleje Mobil na nowe, warto się najpierw dowiedzieć, z jakiego powodu taka wymiana jest w ogóle konieczna. Do czego służy olej i z jakiego powodu jest on tak ważny?

Silnik spalinowy bez względu na swoją moc czy też rocznik wymaga do działania oleju. To właśnie ta substancja daje silnikowi odpowiednie smarowanie, zmniejsza opory pomiędzy poszczególnymi częściami, a więc daje możliwość efektywnej pracy. Jak jednak można się domyślić, podobnie jak inne rzeczy, olej z biegiem czasu się zużywa. W wyniku długotrwałej pracy, wytrącających się z silnika mikroskopijnych opiłków metalu czy też po prostu w efekcie zanieczyszczenia, olej traci swoje właściwości. Powoduje to, że stopniowo coraz gorzej chroni silnik. Co może się stać w sytuacji, gdy dojdzie do zaprzestania odpowiedniej ochrony? W takim wypadku silnik zacznie tracić moc, nie będzie pracował w odpowiednio efektywny sposób, może wzrosnąć jego spalanie, a w skrajnym przypadku może dojść do zatarcia silnika. Jest to bardzo poważna awaria, która może się zakończyć nawet koniecznością całkowitej wymiany jednostki napędowej.

Czytaj również  Na co zwrócić uwagę wybierając firmę kurierską?

Co jaki czas należy dokonywać wymiany oleju w silniku?

Jak więc widać, olej pełni naprawdę niezwykle ważną funkcję w każdym silniku. Nic więc dziwnego, że tak wielu kierowców chce się dowiedzieć, kiedy powinno się go wymieniać, aby zawsze mieć dobrej klasy i efektywnie działający olej.
Jak się niestety okazuje, nie ma jednoznacznej odpowiedzi, kiedy należy olej wymienić. Wszystko bowiem w tym wypadku zależy od naprawdę wielu czynników. Olej zużywa się znacznie szybciej w zależności od tego, jaki ma się styl jazdy, jakiej jakości tankuje się paliwo czy też jak długie odcinki trasy się pokonuje.
Bez względu jednak na to, jak się jeździ samochodem i co dokładnie się z nim robi, wielu producentów aut, lecz również olejów silnikowych zaleca, aby olej wymieniać co około 15 tysięcy przejechanych kilometrów. Jeśli nie pokonuje się rocznie takiego dystansu, zaleca się, aby olej wymieniać po prostu raz w roku.
Często kierowcy mają trudności w określeniu tego, czy faktycznie dany olej wymaga wymiany. Nie da się bowiem ukryć, że jest to dość duży koszt, więc wielu z nich chce wykonywać taką wymianę tylko wtedy, gdy faktycznie jest ona konieczna. W takim wypadku posiłkować się można kolorem oleju. Jeśli staje się on ciemny i nieco brudny oznacza to, że podlega wymianie.

Czytaj również  Zalety globalizacji – kurier

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *