Rodzaje olejów silnikowych

Rodzaje olejów silnikowych

Każdy właściciel pojazdu wie, jak ważny jest dobór odpowiedniego oleju silnikowego. Warto wiedzieć, jakie są rodzaje olejów silników.

Czym jest olej silnikowy?

Olej to po prostu smar, który ma płynną konsystencję i jego zadaniem jest ochrona wielu komponentów znajdujących się w jednostce napędowej. To właśnie lepkość, czyli bardzo ważna cecha oleju, wpływa na to, jak ważną rolę on pełni. Lepki olej doskonale przylega do części, które znajdują się w silniku. Bardzo ważne jest to, że olej silnikowy zmniejsza tarcie, dzięki czemu tłoki mogą pracować przed dużo dłuższy czas bezawaryjnie. Silnik bez oleju mógłby nie działać sprawnie, przez co niemożliwe byłoby bezproblemowe poruszanie się pojazdem. Dzięki temu, że w cylindrze tworzy się ciśnienie, ciężko jest zmniejszyć drgania bez oleju. Olej ma bardzo ważne właściwości dla samochodu, z tego też powodu zawsze trzeba wiedzieć, w jakim stanie jest olej wlany do silnika.

Dlaczego oleje silnikowe są takie ważne?

To pytanie zadaje wiele osób, które chcą mieć chociaż podstawową wiedzę na temat tego, jak działa samochód i silnik. Ze względu na to, że olej silnikowy pełni bardzo ważne funkcje, ciężko jest wyobrazić sobie samochody, które mogłyby poruszać się bez niego. Nie jest problemem, dostrzeżenie, że wybór olejów na rynku jest przeogromny. Oczywiście, różnią się one nie tylko jakością, ale też przeznaczeniem, ponieważ różne silniki mogą wymagać użycia zupełnie niepodobnych olejów. Jak wiadomo, każdy samochód wymaga innej pielęgnacji. Każdy, kto chce bezproblemowo poruszać się autem, powinien wiedzieć, że to od prawidłowego doboru oleju zależy trwałość wszystkich części i komponentów.

Czytaj również  Zalety globalizacji – kurier

Jakie są rodzaje olejów silnikowych?

Każdy, kto chce czuć się bezpiecznie w swoim samochodzie, powinien wiedzieć, jak ważny jest dobór odpowiedniego oleju samochodowego. Jak wiadomo, jednym z rodzajów oleju jest olej mineralny, nazywany również olejem tradycyjnym, przede wszystkim przez osoby ze starszego pokolenia. Takie oleje są rafinowane z ropy naftowej. Co ważne, są one najtańsze z wszystkich dostępnych na rynku, ponieważ litr takiego oleju może kosztować około 15 złotych. Jeśli chodzi o oleje półsyntetyczne, to oleje naturalne mają dużo gorsze właściwości.

Warto mieć na uwadze to, że takie oleje są używane w pojazdach nieco starszych. Na uwagę zasługuje fakt iż, takie nie powinny być stosowane w autach osobowych, szczególnie tych nowszej produkcji. Najbardziej powszechne użycie olejów jest w autach dostawczych i ciężarowych. Zaletą takiego oleju jest to, że znacznie obniżają one koszty związane z eksploatacją pojazdu. Oleje syntetyczne to druga grupa, równie popularnych olejów. Zapewniają one bardzo dobrą ochronę silnika, ponieważ wpływają również na wydajność paliwową. Docenioną cechą takich olejów jest to, że resztki nie odkładają się w komponentach napędu. Warto sięgać po sprawdzone i lubiane rozwiązania, dzięki którym możliwe jest zachowanie jak najlepszego stanu pojazdu.

Czytaj również  Co to są usługi VAS?

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *