Logistyka frachtowa –czym jest?

Logistyka frachtowa –czym jest?

Dzisiaj towar z jednego końca świata jest przewożony w inny zakątek globu, by znaleźć się na półkach w supermarkecie czy innym sklepie. Towar taki jest  przewożony bardzo szybko i sprawnie, dlatego nikogo już nie dziwi dostępność i powszechność różnorodnych artykułów z odległych krajów. Jest to możliwe dzięki logistyce frachtowej.
Logistyka frachtowa zajmuje się przepływem towarów od dostawcy do klienta i z powrotem (w razie zwrotów). Obejmuje ona transport krajowy – drogowy oraz międzynarodowy: lotniczy, morski i drogowy. Zajmuje się ona cała drogą przepływu artykułów, z punktu produkcji aż do punktu sprzedaży. Na nią składają się następujące zadania:
– przyjęcie zamówienia,
– magazynowanie artykułów,
– kompletowanie produktów,
– wydanie i transport do punktu odbioru czyli do klienta,
– ewentualne zwroty towarów,
– przepływ informacji miedzy klientem, a usługodawcą.

Reguła 7W

W logistyce bardzo ważna jest jej efektywność czyli jak najszybsza realizacja zamówienia przy jak najniższych kosztach. W logistyce musi się każdemu opłacać. Ważne jest, aby towar szybko, bez uszkodzeń dotarł do wskazanego przedsiębiorstwa. Dobrze zorganizowany łańcuch dostaw i sieć biur na całym świecie to element dobrze zorganizowanej logistyki.
W logistyce ważna jest reguła 7W czyli jest to cały zakres zadań i obowiązków w branży logistycznej:

Czytaj również  Jak często należy wymieniać olej w silniku?

właściwy produkt,
właściwa ilość,
właściwy stan,
właściwe miejsce,
właściwy czas,
właściwy klient,
właściwa cena.

Przy zachowaniu tej reguły zadowolony jest dostawca, przewoźnik i klient. Logistyka bardzo mocno rozwinęła się w sferze handlu, ale także na płaszczyźnie akademickiej. Jest to jeden z nowych kierunków studiów, coraz częściej zyskujący zainteresowanie młodych ludzi. Bank Światowy jako jedno z zadań rozwoju gospodarki światowej , widzi w wykształceniu odpowiednich specjalistów z logistyki i zarządzania łańcuchem dostaw. Globalizacja wymaga niezwykle sprawnego podejścia do dostawców towarów i ich odbiorców na całym świecie. Poza odpowiednią wiedzą fachowa specjaliści od logistyki i zarządzania łańcuchem dostaw muszą posiadać dobrą znajomość kilku języków obcych, syntetyczne jak i analityczne myślenie, talent organizacyjny, zdolności przywódcze i negocjacyjne, szybkie podejmowanie trafnych decyzji oraz spora wiedza z zakresu ekonomii i znajomość prawa. Logistyka to niezwykle wymagająca dziedzina, która potrzebuje odpowiednich wykształconych specjalistów.
Logistyka frachtowa to bardzo ważny element współczesnej rzeczywistości. Dzięki niej każdy na co dzień ma dostęp do różnych swoich ulubionych artykułów. Najczęściej przeciętny klient nie zastanawia się ile osób musi pracować i jak długą drogę przeszedł towar, aby trafić na półki w sklepie. To branża logistyczna dba o zaspokojenie codziennych potrzeb i oczekiwań swoich klientów. Branża ta obecnie przeżywa swój rozkwit i wciąż pozyskuje nowych specjalistów oraz nowe urządzenia i systemy usprawniające codzienną pracę ludzi.

Czytaj również  Dostarczanie poczty kurierem

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *