Faktoring staje się coraz bardziej popularny wśród przedsiębiorców, którzy chcą uzyskać należne pieniądze natychmiastowo, zapewniając tym samym płynność finansową swojemu biznesowi. Łatwo się jednak zgubić pośród licznych ofert znacząco różniących się cenowo. Czym są spowodowane te różnice? Co dokładnie wchodzi w koszty faktoringu i jakie czynniki wpływają na różnice w tych cenach?
Odsetki
Prowizja
Inne opłaty
Podstawowy koszt faktoringu
Odsetki od udzielonej zaliczki to podstawowy koszt faktoringu i waha się on od 80% do 100% wartości brutto faktury. Są obliczane od udzielonej zaliczki na poczet przyszłej zapłaty za fakturę. Istnieją dwa sposoby naliczania odsetek w faktoringu. Odsetki dyskontowe naliczane są z góry — od razu przy wypłacie zaliczki. Inne firmy decydują się naliczać odsetki z dołu. Tym sposobem odsetki naliczane są dziennie przez okres finansowania faktury jako procent od wypłaconej zaliczki. Klient może ją uregulować samodzielnie lub kwota może zostać potrącona przy rozliczeniu faktury.
Wynagrodzenie faktora
Prowizja lokuje się najczęściej na poziomie 0,2% do 3% w skali miesiąca i jest wynagrodzeniem dla banku lub firmy faktoringowej za przeprowadzenie operacji finansowej. Jest ona uzależniona od zadeklarowanego obrotu przekazanego do faktoringu oraz od liczby faktur i odbiorców, jednak ta wartość powinna być znana już w momencie zawierania umowy. Warto zwrócić uwagę na sposób naliczania prowizji, ponieważ istnieje opcja obliczania jej za każdy dzień finansowania lub stałej stawki prowizji przez cały okres usługi. Warto przeliczyć te koszty i sprawdzić, która opcja będzie dla nas bardziej opłacalna.
Pozostałe opłaty — co się kryje pod tym hasłem?
Jest to zbiór opłat takich jak:
opłata za niewykorzystany limit;
opłata za obsługę prawną;
opłata przygotowawcza uzależniona od liczby dłużników, ich status prawny oraz dostępność informacji na ich temat;
opłata za analizę dłużników;
dodatkowe odsetki rosnące przy przekroczeniu terminu płatności przez dłużnika.
Są to opłaty zależne od zakresu usług wykonywanych przez faktora i są one ustalane indywidualnie. Mogą one się znacznie różnić między firmami i przedsiębiorstwami.
Ile wynosi ostatecznie koszt faktoringu?
Faktoring jest uzależniony od wielu zmiennych, które należy dokładnie przeanalizować. Koszty te są jednak zazwyczaj znacznie bardziej opłacalne od kosztów pożyczki w banku w momencie, gdy potrzebujemy szybkiego napływu gotówki. Dodatkowo, usługi faktoringu są udzielane regularnie, bez względu na zdolność kredytową przedsiębiorstwa.
Część firm posiada możliwość wykupienia stałego abonamentu. Poprzez subskrypcje ofert i okresowe wpłaty możemy oszczędzić, jeśli zamierzamy regularnie korzystać z usług faktoringu.
Jedynie indywidualne przeanalizowanie sytuacji danego przedsiębiorstwa i jego sytuacji finansowej skontrastowane z wartością i ilością faktur pozwoli dokładnie oszacować koszty faktoringu.