Jak zadbać o ergonomię w miejscu pracy?

Jak zadbać o ergonomię w miejscu pracy?

Jak zadbać o ergonomię w miejscu pracy?

Ergonomia stanowiska pracy to bardzo ważna kwestia, która niestety dla wielu pracodawców nadal jest pojęciem nieznanym. Jest to optymalizacja miejsca pracy i przystosowanie go do właściwości i zdolności psychofizycznych człowieka. Należy wiedzieć jak zadbać o stanowisko pracy i o czym pamiętać, aby zapewnić pracownikom komfortową i wygodną atmosferę.

Ergonomia w biurze

Ergonomia pracy przede wszystkim kojarzy się z pracą biurową. Coraz więcej osób, wykonuje swoje obowiązki zawodowe przy komputerze, dlatego warto zapoznać się z najważniejszymi zasadami. Długotrwała praca przy komputerze, w warunkach do tego nieprzystosowanych, może doprowadzić do bardzo negatywnych komplikacji zdrowotnych.

O co należy zadbać?

Aby zorganizować w pełni ergonomiczne stanowisko pracy dla swoich pracowników, należy pamiętać o kilku ważnych kwestiach takich jak np. ustawienie monitora, oświetlenie, a także właściwy fotel. Wiele ciekawych informacji można znaleźć na stronie: https://www.pasazbiurowy.pl/.

Monitor, klawiatura i pracownik powinni razem tworzyć linię prostą. Każda pozycja, która wymaga skrętów tułowia czy głowy jest nieprawidłowa i na dłuższą metę niewłaściwa. Sam monitor powinien znajdować się na wysokości wzroku. Ręce w trakcie pracy muszą być oparte nadgarstkami o biurko. Dobrym rozwiązaniem jest wykorzystanie specjalnych, żelowych podkładek.

Czytaj również  Obsługa kart płatniczych a zwolnienie z VAT. Co warto wiedzieć?

Kolejną niezwykle ważną kwestią jest krzesło biurowe. Należy wybierać tak skonstruowane modele, aby możliwe było podnoszenie siedziska w górę i w dół, a także regulowanie kąta oparcia i wysokości podłokietników. Dobre, aby krzesło było wyposażone w kółka.

Właściwe oświetlenie i temperatura pomieszczenia

Niezwykle duże znaczenie ma także właściwe oświetlenie miejsca pracy. Dobrym rozwiązaniem jest światło główne, a także oświetlenie punktowe. Oszczędza ono wzrok i idealnie oświetla stanowisko pracy. Kolejną kwestią jest optymalna temperatura. W poszczególnych pomieszczeniach nie powinno być ani za zimno ani za ciepło. W Polsce klimat jest bardzo zmienny, dlatego dobrze jest zaopatrzyć się w wielofunkcyjny klimatyzator.

Podnóżki ergonomiczne

Kilka godzin dziennie spędzone przed komputerem to duże zagrożenie dla kręgosłupa. Szczególnie narażone są dolne odcinki. Dlatego dobrym rozwiązaniem jest zaproponowanie pracownikom specjalnych podnóżków masujących. W sklepach dostępne są podnóżki chłodzące, grzewcze, energetyzujące oraz odświeżające. Bardzo ważny jest także system swobodnej regulacji, dzięki czemu można go z łatwością dopasować do wzrostu i warunków pracowników.

Oprócz odpowiednich warunków technicznych na stanowisku pracy, należy także zadbać o regularne, przynajmniej pięcio-minutowe przerwy, a także o okulary korygujące wzrok, jeżeli jest taka potrzeba. Zadbanie o wszelkie kwestie związane z ergonomią pracy mają bardzo duże znaczenie i każdy pracodawca powinien o tym pamiętać. Warto podkreślić, że ergonomiczne warunki pracy zwiększają efektywność pracy nawet o 20 procent.

Czytaj również  Co to jest lokal użytkowy?

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *