Jak zadbać o ergonomię w miejscu pracy?

Jak zadbać o ergonomię w miejscu pracy?

Jak zadbać o ergonomię w miejscu pracy?

Ergonomia stanowiska pracy to bardzo ważna kwestia, która niestety dla wielu pracodawców nadal jest pojęciem nieznanym. Jest to optymalizacja miejsca pracy i przystosowanie go do właściwości i zdolności psychofizycznych człowieka. Należy wiedzieć jak zadbać o stanowisko pracy i o czym pamiętać, aby zapewnić pracownikom komfortową i wygodną atmosferę.

Ergonomia w biurze

Ergonomia pracy przede wszystkim kojarzy się z pracą biurową. Coraz więcej osób, wykonuje swoje obowiązki zawodowe przy komputerze, dlatego warto zapoznać się z najważniejszymi zasadami. Długotrwała praca przy komputerze, w warunkach do tego nieprzystosowanych, może doprowadzić do bardzo negatywnych komplikacji zdrowotnych.

O co należy zadbać?

Aby zorganizować w pełni ergonomiczne stanowisko pracy dla swoich pracowników, należy pamiętać o kilku ważnych kwestiach takich jak np. ustawienie monitora, oświetlenie, a także właściwy fotel. Wiele ciekawych informacji można znaleźć na stronie: https://www.pasazbiurowy.pl/.

Monitor, klawiatura i pracownik powinni razem tworzyć linię prostą. Każda pozycja, która wymaga skrętów tułowia czy głowy jest nieprawidłowa i na dłuższą metę niewłaściwa. Sam monitor powinien znajdować się na wysokości wzroku. Ręce w trakcie pracy muszą być oparte nadgarstkami o biurko. Dobrym rozwiązaniem jest wykorzystanie specjalnych, żelowych podkładek.

Czytaj również  Jak zostać partnerem banku nestbank?

Kolejną niezwykle ważną kwestią jest krzesło biurowe. Należy wybierać tak skonstruowane modele, aby możliwe było podnoszenie siedziska w górę i w dół, a także regulowanie kąta oparcia i wysokości podłokietników. Dobre, aby krzesło było wyposażone w kółka.

Właściwe oświetlenie i temperatura pomieszczenia

Niezwykle duże znaczenie ma także właściwe oświetlenie miejsca pracy. Dobrym rozwiązaniem jest światło główne, a także oświetlenie punktowe. Oszczędza ono wzrok i idealnie oświetla stanowisko pracy. Kolejną kwestią jest optymalna temperatura. W poszczególnych pomieszczeniach nie powinno być ani za zimno ani za ciepło. W Polsce klimat jest bardzo zmienny, dlatego dobrze jest zaopatrzyć się w wielofunkcyjny klimatyzator.

Podnóżki ergonomiczne

Kilka godzin dziennie spędzone przed komputerem to duże zagrożenie dla kręgosłupa. Szczególnie narażone są dolne odcinki. Dlatego dobrym rozwiązaniem jest zaproponowanie pracownikom specjalnych podnóżków masujących. W sklepach dostępne są podnóżki chłodzące, grzewcze, energetyzujące oraz odświeżające. Bardzo ważny jest także system swobodnej regulacji, dzięki czemu można go z łatwością dopasować do wzrostu i warunków pracowników.

Oprócz odpowiednich warunków technicznych na stanowisku pracy, należy także zadbać o regularne, przynajmniej pięcio-minutowe przerwy, a także o okulary korygujące wzrok, jeżeli jest taka potrzeba. Zadbanie o wszelkie kwestie związane z ergonomią pracy mają bardzo duże znaczenie i każdy pracodawca powinien o tym pamiętać. Warto podkreślić, że ergonomiczne warunki pracy zwiększają efektywność pracy nawet o 20 procent.

Czytaj również  Lubisz robić zakupy przez internet? Dowiedz się, co jest niezbędne na zakupach online

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *