Nowości w świecie telewizorów: porównanie technologii i wybór idealnego modelu.

Nowości w świecie telewizorów: porównanie technologii i wybór idealnego modelu.

Nowym seriom telewizorów towarzyszą nowe technologie wyświetlania, co może być nieco mylące, jeśli chodzi o zakup telewizora. W tym roku popularne są takie nowości jak: QD-OLED, OLED MiniLED, a nawet MicroLED. Zastanawiasz się, czym się one różnią? Nie obawiaj się: poniżej wyjaśniamy każdą z technologii, aby pomóc Ci wszystko zrozumieć.

Telewizory z technologią QD-OLED

  • Technologia ta stosowana jest w modelach: Samsung, Sony.
  • Plusy: Jaśniejszy obraz niż w tradycyjnym OLED, lepsze odwzorowanie kolorów, wszystkie zalety OLED.
  • Wady: Droższe niż tradycyjny OLED, zdarza się retencja obrazu.

QD-OLED to nowa wersja OLED, opracowana przez Samsunga i stosowana w jego gamie OLED, atakże w nowym flagowcu Sony. Nazwa pochodzi od faktu, że jest to połączenie technologii QuantumDot, którą Samsung z powodzeniem wykorzystuje w swojej gamie QLED, z podrasowanym OLED. Wynik? Połączenie mocnych stron obu technologii na jednym ekranie.

Telewizory z wyświetlaniem OLED

Wyświetlanie używane przez: LG, Philips, Panasonic, Sony. Telewizory tych marek w tej technologii dostępne są w: https://www.neo24.pl/telewizoryirtv/telewizory.html

Plusy: Głębokie poziomy czerni, świetne nasycenie kolorów i reakcja HDR, doskonałe kąty widzenia, telewizory mogą być super cienkie.

Wady: Jasność nie zawsze tak dobra jak w przypadku LED/LCD, ograniczona żywotność w porównaniu z konwencjonalnymi wyświetlaczami LCD, skłonność do zatrzymywania obrazu w bardzo rzadkich przypadkach.

Technologia OLED jest znacznie prostsza niż tradycyjne LCD, a jej bohaterem jest związek organiczny na bazie węgla, który wytwarza światło, gdy przepływa przez niego prąd elektryczny. Oznacza to, że każdy z milionów pikseli w OLED może być indywidualnie włączany lub wyłączany, zapewniając, że światło nie wycieka z sąsiednich pikseli, dlatego poziomy czerni są absolutne, a kontrast jest doskonały.

Czytaj również  Czym zmyć marker?

Telewizory OLED są również znane z doskonałego nasycenia i dokładności kolorów, choć jasność często nie jest tak wysoka, jak w przypadku wysokiej klasy telewizorów LED. Dzieje się tak dlatego, że im bardziej telewizor stara się być jaśniejszy, tym mniej trwały jest związek organiczny, a także zwiększa się ryzyko „wypalenia”.

Telewizory z technologią Mini LED

  • Modele: LG, Samsung, Philips, TCL
  • Plusy: Wysoka jasność, lepsze poziomy czerni w porównaniu do innych telewizorów LED, bardziej przystępna cena.
  • Wady: Grubszy telewizor ze względu na podświetlenie za podłożem LCD, pewne prześwity światła między pikselami.

Mini LED to dość nowa technologia dla telewizorów. Jest to również jedyna, która odnosi się do podświetlenia, a nie technologii wyświetlania. Podświetlenie Mini LED jest podobne do innych technologii LED, które znajdują się bezpośrednio za podłożem LCD i, podobnie jak one, emituje światło przez niepodświetlone piksele, aby zapewnić obraz na ekranie. Jednak w przeciwieństwie do innych podświetlaczy LED, składa się z wielu tysięcy maleńkich diod LED, które można włączać i wyłączać w wielu, znacznie mniejszych obszarach.

Czytaj również  Czym są switche sieciowe?

Przykładowo, obecna gama telewizorów Mini LED firmy LG wykorzystuje 30 000 diod LED w podświetleniu, które znajduje się bezpośrednio za panelem LCD. Są one pogrupowane w około 2500stref, które można precyzyjnie włączać i wyłączać, przyciemniać lub rozjaśniać w zależności od potrzeb.

Zaletą tej technologii w porównaniu z konwencjonalnym podświetleniem LED jest to, że jest bardziej precyzyjna, a tym samym zapewnia lepsze poziomy czerni. Poprawia się również nasycenie i dokładność kolorów, a także zmniejsza się wyciek światła (backlight bleed), ponieważ obszary LED są znacznie mniejsze niż zwykle.

Technologia telewizorów MicroLED

  • Używana przez: Samsung
  • Plusy: Znakomita jasność, doskonałe poziomy czerni, modułowa technologia telewizorów, dzięki czemu mogą być wykonane w wielu różnych rozmiarach.
  • Wady: Niezwykle drogie, obecnie dostępne tylko w dużych rozmiarach ekranu.

Podobnie jak OLED, technologia MicroLED wykorzystuje samopodświetlające się piksele z miniaturowymi, wielokolorowymi diodami LED, które w połączeniu zapewniają bardzo dokładny obraz bez konieczności stosowania podświetlenia.

Wydajność jest podobna do OLED, szczególnie pod względem poziomów czerni, ponieważ każdy piksel można dowolnie włączać i wyłączać. Ponieważ jednak piksele są wykonane z nieorganicznego materiału, mogą one również świecić jaśniej bez obawy o ich żywotność, zapewniając telewizorom MicroLED znacznie wyższy kontrast i jasność. Technologia MicroLED jest również elastyczna, czego dowodem jest Samsung The Wall, który jest modułowy i zbudowany z różnych części ekranów połączonych ze sobą w celu utworzenia znacznie większego ekranu.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *