Zalety notebooków. Czy rynek PC upada?

Zalety notebooków. Czy rynek PC upada?

Jeszcze niedawno notebooki były uważane za luksus, a na rynku dominowały tradycyjne, duże zestawy PC. Dziś jednak sporo się zmieniło. Ludzie odchodzą od PC, a wiele funkcji komputerów przejmują chociażby smartfony czy tablety. Na popularności nie tracą jednak notebooki. Są wygodne, można je łatwo przenieść i nie zabierają zbyt dużo miejsca. Jakie są jeszcze ich najważniejsze zalety?

Notebook – świetny w domu i w podróży

Tradycyjny komputer typu PC musi stać w określonym miejscu, a jego transport to nie lada wyzwanie. Co innego notebook. Wystarczy odpowiednia torba na laptop, i możemy zabrać go w podróż. Współczesne laptopy są lekkie i niewielkie, więc bez problemu można je zabrać na nawet większą wyprawę. Pozwalają też na pracę w podróży – chociażby w pociągu, samolocie czy też w hotelu. To wszystko jest niemożliwe na tradycyjnym komputerze typu PC. Jest to też możliwe dzięki coraz wydajniejszym bateriom. Jeszcze niedawno dobry laptop potrafił wytrzymać na baterii góra 2-3 godziny, ale po roku-dwóch taka bateria się psuła i stawała się bezużyteczna. Dzisiaj sprawa wygląda zupełnie inaczej, a baterie w niektórych zaawansowanych modelach mogą wytrzymać nawet i dziesięć godzin.

Czytaj również  Czym zmyć marker?

Notebook do domuLaptop

Jednak laptopy nie są wygodne tylko w podróży. Również w zaciszu czterech ścian można szybko docenić ich zalety. Podczas gdy PC musi stać zawsze w jednym miejscu, to notebook można łatwo przenieść. Jeśli więc zmęczy nas praca przy biurku, można szybko laptop przenieść w inne miejsce – na kanapę, a nawet na swoje łóżko czy balkon. Dzięki temu mniej się zmęczymy i będzie nam się wygodniej pracowało – to samo zresztą nie dotyczy jedynie pracy, ale również rozrywki – oglądania filmów, seriali, czy grania w gry komputerowe. Posiadając laptopa, możemy wyjść też popracować do parku czy kawiarni lub pokazać swój projekt znajomemu czy współpracownikowi – wszystko to jest właściwie jest niemożliwe przy PC.

Czy rynek PC naprawdę upada?

Porównując wady i zalety notebooków i komputerów PC, nietrudno zrozumieć, czemu urządzenia z tej pierwszej kategorii zyskują udziały w rynku kosztem tej drugiej. Jednak stwierdzenie, że rynek klasycznych PC zupełnie upada, byłoby sporym nadużyciem. Na pewno są osoby, które nie chciałyby zamienić swojego stacjonarnego komputera na notebook – chociażby z przyzwyczajenia. PC są też znacznie wydajniejsze, a przez to zdecydowanie atrakcyjniejsze dla pewnych grup – na przykład profesjonalnych grafików komputerowych, naukowców, informatyków czy też programistów. Również wielu graczy nie wyobraża sobie przestawienia się na notebooki. Prawdopodobnie zatem komputery typu PC pozostaną na rynku przez najbliższe lata. Jednak ich sprzedaż będzie spadać, tym bardziej, że wiele osób w ogóle rezygnuje z komputerów, uznając, że wystarczy im nowoczesny smartfon czy też tablet. Nisza rynkowa jednak pozostanie – PC będą pewnie w najbliższej przyszłości jeszcze bardziej zaawansowane, wydaje i profesjonalne. Dziś notebooki są dla każdego, a właśnie PC stają się bardziej ekskluzywnym towarem.

Czytaj również  Jak działają słuchawki True Wirelles?