Wymiana olejów w układach hydraulicznych – na co zwracać uwagę?

Wymiana olejów w układach hydraulicznych – na co zwracać uwagę?

Układy hydrauliczne to kompatybilne zespoły różnych części, które przekazują energię lub sterują za pośrednictwem cieczy hydraulicznej pod ciśnieniem. Są one obecne przede wszystkim w różnego rodzaju urządzeniach i maszynach wykorzystywanych w rolnictwie oraz przemyśle, np. hutniczym, budowlanym czy drogowym. Za ich prawidłową pracę odpowiadają oleje hydrauliczne.

Oleje hydrauliczne – właściwości

Ciecze te są podstawowym i niezbędnym elementem układu hydraulicznego. Ich najistotniejszym parametrem jest lepkość kinematyczna, która ma decydujący wpływ na ich właściwości – to ona jest miarą tarcia, jakie zachodzi w poszczególnych elementach układu hydraulicznego, np. mniejsza lepkość powoduje mniejsze opory. Ponadto oleje hydrauliczne dzięki odpowiedniej konsystencji i innym właściwościom można sprężać do odpowiedniego ciśnienia i dzięki temu uzyskać dużą siłę. Wśród nich można wyróżnić różne rodzaje – niektóre na przykład posiadają dodatki zwiększające lepkość czy przeciwutleniające i przeciwrdzewne. Niezwykle ważne jest, aby oleje hydrauliczne były dobrane właściwie i regularnie wymieniane, tylko dzięki temu wszystkie podzespoły będą wydajnie, bezawaryjnie i długo pracować.

Czytaj również  Jak zostać partnerem banku nestbank?

Wymiana olejów w układach hydraulicznych – na co zwrócić uwagę?

Wszystkie oleje hydrauliczne, nawet najlepszych marek, tracą w końcu swoje właściwości, co może przyczynić się do awarii urządzenia czy maszyny. Należy je więc adekwatnie do potrzeb wymieniać. Istotne jest, aby zawsze stosować oleje hydrauliczne od tego samego producenta – nawet ten sam rodzaj oleju może różnić się zastosowanymi dodatkami, a użycie dokładnie tego samego pozwoli wyeliminować ewentualne nieprawidłowości, które w konsekwencji mogą wpłynąć na wydajność maszyny czy urządzenia. Jedną z najważniejszych zasad jest więc stosowanie cały czas tego samego oleju od jednego producenta.

Oleje hydrauliczne należy także wymieniać w profesjonalny sposób – oznacza to, że nie wystarczy wylać zużyty olej z układu hydraulicznego, ale konsekwencją tego powinno być również przepłukanie całego układu niewielką ilością docelowego oleju, o czym bardzo często się zapomina.

Jaki jest optymalny czas eksploatacji olejów hydraulicznych?

Częstotliwość wymiany oleju hydraulicznego może być inna dla różnych układów. Najlepszym sposobem jest kontrolowanie czynników, które mają bezpośredni wpływ na zmianę właściwości olejów. Jest to między innymi kontrola temperatury, ale należy także układy oraz oleje hydrauliczne utrzymywać w czystości. Można olej wymienić raz do roku lub skorzystać z programów analiz olejów – dzięki temu możliwe jest wydłużenie tego czasu. Wraz z wymianą oleju warto także skontrolować lub wymienić inne elementy układu hydraulicznego, np. filtry, które podobnie jak olej również ulegają zabrudzeniom, co odbija się na pracy wszystkich podzespołów. Jeśli więc podejmujemy się wymiany olejów w układach hydraulicznych, to najlepiej robić to kompleksowo.

Czytaj również  Dotacje do szkół – co należy o nich wiedzieć?

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *