Transport multimodalny – na czym polega?

Transport multimodalny – na czym polega?

Zadaniem każdej firmy zajmującej się spedycją towarów jest zoptymalizowanie trasy tak, aby czas potrzebny na dotarcie towaru z jednego punktu do drugiego był przeprowadzony możliwie jak najszybciej z zachowaniem najniższych kosztów transportu. W związku z tym, nie zawsze w grę wchodzi jeden środek transportu jak bus, statek, czy samolot.

Wtedy rozwiązaniem jest transport multimodalny, a więc taki rodzaj transportu, który łączy co najmniej dwa środki transportu towaru skierowanego do danego adresata. Łączenie to polega na zastosowaniu różnych możliwości przewozowych takich jak np.:

  • Przewozy kolejowo-morskie
  • Przewozy samochodowo-lotnicze
  • Przewozy samochodowo-morskie
  • Przewozy samochodowo-kolejowe
  • Przewozy samochodowo-kolejowo-wodne
  • Przewozy samochodowo-kolejowo-lotnicze
  • Przewozy samochodowo-kolejowo-morskie

Korzystanie z transportu multimodalnego nie odbywa się oczywiście na krótkich dystansach. Dotyczy on bowiem transportów długich, międzynarodowych, które leżą od siebie setki lub tysiące kilometrów. Kwestie związane chociażby z przeładunkiem towarów reguluje najważniejszy dokument związany z omawianym tu rodzajem transportu, a jest nim ,,FIATA Multimodal Transport Bill of Lading” (FBL). Porządkuje on istotne kwestie zarówno dla strony importera, jak również eksportującej towar.

Czytaj również  Co zalicza się do home delivery?

Transport multimodalny dzieli się na dwie grupy. Są nimi transport intermedialny oraz kombinowany. Mylenie i zamiana tych pojęć jest błędem. Czym one w istocie są?

Transport intermodalny

Z transportem intermodalnym mamy do czynienia wtedy, gdy towar nie zmienia jednostki ładunkowej, bądź pojazdu mimo, że zmieniony został środek transportu na przykład z drogowego na morski. Czyli nadal jest w pojeździe, bądź tym samym kontenerze.

Transport kombinowany

Transport kombinowany natomiast charakteryzuje się tym, że większą część trasy pokoju drogą wodną, natomiast sam dowóz towarów z portu odbywa się już przy pomocy transportu drogowe w ściśle określonych odległościach kilometrowych.

Zaletą systemu transportu multimodalnego jest niewątpliwie fakt, iż otwiera możliwości spedycji towarów w dalekie obszary z jednej formy do drugiej mimo, iż dzieli je często różnica wielu kilometrów, co byłoby niemożliwe, gdyby firma nie korzystała z takiego rozwiązania. Wtedy koszt transportu drogą na przykład drogową byłoby niebotyczny i w praktyce często też niemożliwy. Kolejną zaletą jest czas dotarcia do odbiorcy towarów, w szczególności dotyczy tu towarów sezonowych, bądź posiadających mocno ograniczone daty przydatności do spożycia produkty.

Czytaj również  Na co zwrócić uwagę wybierając firmę kurierską?

Jeżeli chodzi o wady takiej formy współpracy to związane są z tym problemy techniczne, a więc chociażby kwestie związane z przeładunkiem towarów, gdzie grozi to uszkodzeniem ładunku, jego zagubieniem, bądź niewłaściwym umieszczeniem. Drugą sprawą jest konieczność dogrania szczegółów związanych z czasem kiedy jeden środek transportu dotrze do określonego miejsca, a kolejny ma go z tego miejsca zabrać w dalszą podróż.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *