Montaż rekuperacji – jakie wynikają z tego korzyści?

Montaż rekuperacji – jakie wynikają z tego korzyści?

Rekuperacja jest to wentylacja mechaniczna, która ponadto, że odzyskuje ciepło, wymienia powietrze na świeże i czyste. Jest ono oczyszczone ze smogu, kurzu oraz alergenów, które negatywnie wpływają zwłaszcza na alergików. Rekuperacja nie powoduje strat energetycznych, nawet w okresie zimowym. Sprawdź, na czym dokładnie polega.

Jak działa rekuperacja?

Rekuperator to wymiennik ciepła, który pobiera powietrze z dwóch kierunków jednocześnie. Pierwszym strumieniem jest powietrze ciepłe, jednak w jakimś stopniu zużyte, brudne, wilgotne, słowem – takie, którego warto się pozbyć. Drugim z kolei jest czyste i zimne powietrze z zewnątrz budynku. Strumienie te spotykają się w rekuperatorze, jednak dzięki temu, że płyną odrębnymi kanałami, nie mieszają się. Powietrze brudne, przechodząc przez rekuperator, zostawia ciepło, natomiast świeże – przejmuje je. Następnie oczyszczone i przyjemne rozprowadzane jest po domu, a zanieczyszczone – wyciągane z pomieszczenia.

Dlaczego warto zdecydować się na system rekuperacji?

Montaż rekuperacji przynosi domownikom wiele korzyści. Najważniejszym z nich jest poprawa jakości powietrza w domu. Powstawanie zanieczyszczeń może być spowodowane użytkowaniem środków czyszczących, dymem papierosowym czy też oparami, które powstają podczas gotowania. Rekuperacja pomaga więc usunąć niepożądane elementy sprawiając, że powietrze będzie zdrowsze dla wszystkich mieszkańców.

Czytaj również  Odbiór mieszkania od dewelopera - jak wygląda?

Ponadto rekuperacja wpływa na ograniczenie ilości energii, która zużywana jest przez dom. Umożliwia utrzymanie ciepła w zimie, co wpływa na minimalizację opłat, jak również utrzymuje chłód w okresie letnim. Może również poprawić wydajność zarówno chłodzenia, jak i ogrzewania, co również pomaga obniżyć koszty za energię.

Co więcej, montaż rekuperacji korzystnie wpływa na redukcję hałasu w domu. Jeśli Twoje miejsce zamieszkania znajduje się nieopodal głośnych sąsiadów czy ruchliwej ulicy, rekuperacja stłumi niepożądane dźwięki. Podniesie to komfort życia i uczyni dom oazą spokoju.

Kiedy zdecydować się na montaż systemu?

Montaż rekuperacji najlepiej przeprowadzić na etapie budowy domu. Można zrobić to w budynku, który już stoi, jednak wiąże się to z większymi kosztami. Stawiając na rekuperację nie należy bowiem decydować się na kominy do wentylacji grawitacyjnej, których budowa kosztuje duże pieniądze.

Warto pamiętać, że budując własne cztery kąty nie trzeba od razu mieć rekuperatora fizycznie. Najważniejsze jest wykonanie projektu oraz poprowadzenie kanałów i ochrona miejsca, w którym będzie znajdował się sprzęt.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *