Klinkier – materiał odporny na zimno i wilgoć

Klinkier – materiał odporny na zimno i wilgoć

 

Elewacje i ogrodzenia z klinkieru są bardzo trwałe i charakteryzuje je naturalny, estetyczny wygląd. Cegły klinkierowe powstają z mieszaniny gliny i piasku. Taki materiał jest mało nasiąkliwy, co oznacza, że nie chłonie wody, więc jest bardzo odporny zarówno na zimno, jak i na wilgoć.

Cegły klinkierowe – naturalny i odporny materiał

Klinkier jest materiałem całkowicie naturalnym i ma znakomite właściwości wytrzymałościowe. Jest bardzo lubiany przez wykonawców, gdy ma atrakcyjny wygląd, dzięki czemu stosowany jest często jako element wykończeniowy konstrukcji. Klinkier powstaje w wyniku wypalania gliny oraz piasku. Proces ten przebiega w temperaturze przekraczającej 1000°C, a cegły formuje się ręcznie lub maszynowo. Podczas wypalania decyduje się o ostatecznym zabarwieniu powstałej cegły – w celu nadania konkretnego koloru na wysuszoną cegłę nakładana jest drobno zmielona glinka w dowolnym odcieniu. Klinkier występuje w postaci cegieł lub płytek ceramicznych, więc może pełnić funkcję budulcową i wykończeniową.

Właściwości klinkieruStudnia z cegły klinkierowej

Klinkier ma bardzo niski poziom nasiąkliwości (poniżej 6%), jest odporny na mróz i ściskanie. W związku z tym, że powstaje w bardzo wysokich temperaturach, ma bardzo wysoką wytrzymałość mechaniczną. Budowlańcy chętnie sięgają po klinkier, gdyż ten naturalny materiał przetrwa setki lat, a długo nie będzie wymagał dodatkowej konserwacji. Klinkier doskonale znosi duże obciążenia, a także jest niewrażliwy na mocne uderzenia. Co bardzo ważne, jest odporny na działanie wszystkich czynników atmosferycznych. Sprawdza się zarówno w czasie upałów, jak i mrozów, nie starzeje się pod wpływem promieniowania słonecznego, a także nie reaguje na szkodliwe działanie wody. Do jego najważniejszych zalet można zaliczyć również szeroki wybór kolorów, kształtów i rozmiarów, a także fakt, że doskonale komponuje się z innymi materiałami budowlanymi.

Czytaj również  Co to jest lokal użytkowy?

Co warto wiedzieć o tym ładnym i naturalnym materiale budowlanym?

Elewacja z klinkieru nie wymaga od jej właścicieli żadnych prac związanych z konserwacją czy cyklicznym odnawianiem. Tego naturalnego materiału nie trzeba też w jakiś specjalny sposób impregnować. Wystarczy, że co jakiś czas umyjemy cegły. Możemy użyć zwykłego węża ogrodowego, szczotki ryżowej i gąbki. Jeżeli dysponujemy myjką ciśnieniową, sprawdzi się znakomicie. Należy pamiętać o tym, że klinkier powinni kłaść najlepsi specjaliści, którzy zadbają o obranie odpowiedniej zaprawy, a także wykonają murowanie przy odpowiedniej pogodzie i właściwie wykonają spoinowanie.

Klinkier to ładny i naturalny materiał, który jest bardzo odporny na zimno i wilgoć. Wybierzmy najlepszą cegłę i zatrudnijmy wykwalifikowanych fachowców, którzy nałożą cegłę klinkierową z należytą starannością.