Jednoosobowa działalność gospodarcza a konto firmowe

Jednoosobowa działalność gospodarcza a konto firmowe

Z całą pewnością można stwierdzić, że osoba prowadząca jednoosobową działalność gospodarczą powinna mieć założone konto w banku. Może to być zarówno konto osobiste, jak i konto firmowe. Warto dowiedzieć się więcej na ten temat, a także sprawdzić, jakie konto będzie najkorzystniej założyć danej osobie.

 

Przelewy do instytucji państwowych

Każda jednoosobowa działalność gospodarcza cyklicznie wykonuje przelewy do instytucji państwowych. Do tego jest jej potrzebne konto w banku, ponieważ jest to najwygodniejsze rozwiązanie. Obecnie panujące przepisy nie zabraniają podatnikom wykonywania przelewów ze swoich osobistych rachunków, dlatego jest to możliwe. Jednak konto, z którego wszystkie przelewy będą realizowane musi być zgłoszone w odpowiednim urzędzie, z którym rozlicza się osoba prowadząca działalność gospodarczą. Oprócz tego przy pomocy konta bankowego nie muszą się rozliczać mikroprzedsiębiorcy. Mogą oni z powodzeniem korzystać w tym przypadku z przekazu pocztowego, jednak nie będzie to tak wygodne rozwiązanie jak przelew bankowy.

Rozliczenia z kontrahentami

Darmowe konto dla firm bardzo przydatne jest również podczas wykonywania wszelkiego rodzaju rozliczeń bezgotówkowych ze swoimi kontrahentami. Dokonywanie oraz przyjmowanie płatności, które są związane z prowadzoną działalnością gospodarczą powinno odbywać się za pośrednictwem konta bankowego, jeśli drugą stroną transakcji jest inny przedsiębiorca. Musi się to odbyć w ten sposób również w przypadku, gdy kwota transakcji przekracza piętnaście tysięcy złotych.

Czytaj również  Czym powinien wyróżniać się system HR dla średnich i małych przedsiębiorstw?

Obowiązek posiadania konta bankowego

Prawo bankowe w ścisły sposób określa, jakie podmioty mogą korzystać z danych rachunków bankowych. Przede wszystkim rachunki rozliczeniowe oraz rachunki lokat terminowych mogą być zakładane dla osób prawnych, jednostek posiadających osobowość prawną, a także osób fizycznych, które prowadzą działalność gospodarczą. Natomiast rachunki oszczędnościowe oraz rachunki oszczędnościowo-rozliczeniowe są prowadzone przede wszystkim dla osób fizycznych, kas oszczędnościowych, a także kas zapomogowo-pożyczkowych. Jednak nie są wprowadzone żadnego rodzaju sankcje za korzystanie z rachunków osobistych do celów prowadzonej przez siebie jednoosobowej działalności gospodarczej, dlatego są one w ten sposób wykorzystywane przez bardzo wiele osób. Osobiste konta bankowe są również tańsze niż firmowe konta bankowe, dlatego przedsiębiorcy niechętnie je zmieniają.

 

Wady korzystania z prywatnego rachunku

Jednak z całą pewnością można stwierdzić, że korzystanie przez przedsiębiorcę ze swojego prywatnego rachunku w banku może mieć szereg wad. Problemy mogą się pojawić w szczególności w przypadku takich kwestii, jak opodatkowanie przychodu z odsetek na rachunku, opodatkowanie przychodu z tytułu różnic kursowych, a także podczas kontroli skarbowej. Są to bardzo istotne kwestie, dlatego powinno się na nie zwrócić swoją szczególną uwagę podczas podejmowania decyzji na temat zakładania konta dla swojej firmy.

Czytaj również  Jak zadbać o ergonomię w miejscu pracy?

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *