Jednoosobowa działalność gospodarcza a konto firmowe

Jednoosobowa działalność gospodarcza a konto firmowe

Z całą pewnością można stwierdzić, że osoba prowadząca jednoosobową działalność gospodarczą powinna mieć założone konto w banku. Może to być zarówno konto osobiste, jak i konto firmowe. Warto dowiedzieć się więcej na ten temat, a także sprawdzić, jakie konto będzie najkorzystniej założyć danej osobie.

 

Przelewy do instytucji państwowych

Każda jednoosobowa działalność gospodarcza cyklicznie wykonuje przelewy do instytucji państwowych. Do tego jest jej potrzebne konto w banku, ponieważ jest to najwygodniejsze rozwiązanie. Obecnie panujące przepisy nie zabraniają podatnikom wykonywania przelewów ze swoich osobistych rachunków, dlatego jest to możliwe. Jednak konto, z którego wszystkie przelewy będą realizowane musi być zgłoszone w odpowiednim urzędzie, z którym rozlicza się osoba prowadząca działalność gospodarczą. Oprócz tego przy pomocy konta bankowego nie muszą się rozliczać mikroprzedsiębiorcy. Mogą oni z powodzeniem korzystać w tym przypadku z przekazu pocztowego, jednak nie będzie to tak wygodne rozwiązanie jak przelew bankowy.

Rozliczenia z kontrahentami

Darmowe konto dla firm bardzo przydatne jest również podczas wykonywania wszelkiego rodzaju rozliczeń bezgotówkowych ze swoimi kontrahentami. Dokonywanie oraz przyjmowanie płatności, które są związane z prowadzoną działalnością gospodarczą powinno odbywać się za pośrednictwem konta bankowego, jeśli drugą stroną transakcji jest inny przedsiębiorca. Musi się to odbyć w ten sposób również w przypadku, gdy kwota transakcji przekracza piętnaście tysięcy złotych.

Czytaj również  Na czym polega druk banerów

Obowiązek posiadania konta bankowego

Prawo bankowe w ścisły sposób określa, jakie podmioty mogą korzystać z danych rachunków bankowych. Przede wszystkim rachunki rozliczeniowe oraz rachunki lokat terminowych mogą być zakładane dla osób prawnych, jednostek posiadających osobowość prawną, a także osób fizycznych, które prowadzą działalność gospodarczą. Natomiast rachunki oszczędnościowe oraz rachunki oszczędnościowo-rozliczeniowe są prowadzone przede wszystkim dla osób fizycznych, kas oszczędnościowych, a także kas zapomogowo-pożyczkowych. Jednak nie są wprowadzone żadnego rodzaju sankcje za korzystanie z rachunków osobistych do celów prowadzonej przez siebie jednoosobowej działalności gospodarczej, dlatego są one w ten sposób wykorzystywane przez bardzo wiele osób. Osobiste konta bankowe są również tańsze niż firmowe konta bankowe, dlatego przedsiębiorcy niechętnie je zmieniają.

 

Wady korzystania z prywatnego rachunku

Jednak z całą pewnością można stwierdzić, że korzystanie przez przedsiębiorcę ze swojego prywatnego rachunku w banku może mieć szereg wad. Problemy mogą się pojawić w szczególności w przypadku takich kwestii, jak opodatkowanie przychodu z odsetek na rachunku, opodatkowanie przychodu z tytułu różnic kursowych, a także podczas kontroli skarbowej. Są to bardzo istotne kwestie, dlatego powinno się na nie zwrócić swoją szczególną uwagę podczas podejmowania decyzji na temat zakładania konta dla swojej firmy.

Czytaj również  3 zasady pozycjonowania aplikacji mobilnych

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *