Dostarczanie poczty kurierem

Dostarczanie poczty kurierem

Usługi związane z przesyłkami w naszym kraju stały się w ostatnim czasie niezwykle popularne. Wpływ na to zjawisko ma zarówno rozwój branży e-commerce, jak i poczty kurierskiej, która znacznie różni się od tego, co jeszcze kilka lat temu oferowała tradycyjna poczta. Dziś jest sprawniej, wygodniej i przede wszystkim bardziej nowocześnie. Jak więc wygląda dostarczanie poczty kurierem, a więc współczesna poczta kurierska?

 

Co można zamówić pocztą kurierską?

Tego typu usługi nieco różnią się od tradycyjnej poczty, również poprzez zakres oferowanych usług. Największa różnica polega przede wszystkim na rozmiarach nadawanych i otrzymywanych paczek. O ile w przypadku tradycyjnej poczty miało to dość duże znaczenie, poczta kurierska nie ma niemal wymogów, co do rozmiarów przesyłek. Oczywiście zamówienia wielkogabarytowe nie wchodzą w grę, jednak nawet kilkunasto-kilogramowy pakunek zostanie dostarczony prosto pod nasze drzwi. Ponadto możliwe jest oczywiście zamawianie nieco mniejszych przedmiotów, nawet drobnych kopert.

 

Jakie są zalety poczty kurierskiej?

Poczta kurierska jest przede wszystkim bardzo szybkim sposobem, zarówno na otrzymanie zamówionych przesyłek, jak i ich nadanie. Niewątpliwie jedną z największych jej zalet jest elastyczność w stosunku do godzin, bowiem kurierzy, w odróżnieniu od poczty, rozsyłają paczki w godzinach popołudniowych. Ponadto często dzwonią do odbiorcy, zgłaszając godzinę o której pojawiają się pod wskazany adres. W ten sposób nie należy się martwić, że nie będzie nas w domu, a w wyniku tego będziemy musieli iść z awizo na pocztę. Obowiązkiem kuriera jest dostarczenie nam przesyłki, nawet jeśli wiąże się to z ponownym przybyciem pod nasz adres.

Czytaj również  Co to są usługi VAS?

 

Inną zaletą jest możliwość śledzenia przesyłki – zarówno faktu, że nadawca ją wysłał, jak i dokładne określenie gdzie się znajduje i kiedy do nas dotrze. To w znacznym stopniu buduje bezpieczeństwo – jeżeli paczka zaginie, wiemy kiedy i gdzie się to mogło stać. W ten sposób łatwiej o jej znalezienie czy też żądanie odszkodowania.

Happy woman receives package from delivery service.

Nowe technologie w poczcie kurierskiej

Zdecydowanie poczta kurierska chcąc wyprzedzić tradycyjną pocztę, skierowała się w kierunku unowocześnienia swoich usług. Najbardziej jest to dla klientów odczuwalne na etapie oczekiwania na przesyłkę. Specjalnie zaprojektowany system śledzenia paczki, pozwala na rejestrację jej obecnego położenia. Klient może otrzymywać takie powiadomienia jak status nadania, punkt przesyłkowy w którym jest paczka oraz szacowana data dostarczenia do adresata. Poprzez takie działania klienci mogą odczuwać dużo większy komfort, będąc pewnym, że paczka nie zaginęła po drodze i dotrze na czas.

 

Ponadto coraz więcej paczek ma elektroniczne chipy, które w dużym stopniu usprawniają takie właśnie skanowanie przesyłki. Kurier natomiast podczas przekazu pocztowego, posiada przy sobie przenośny zestaw do podpisu elektronicznego. Klient otrzymując paczkę, składa własnoręczny podpis, który automatycznie wprowadzany jest do systemu. Dzięki temu wysyłany jest do systemu sygnał o tym, że paczka znalazła się u odbiorcy.

Czytaj również  Zalety globalizacji – kurier