Lokaty są produktami bankowymi, które pozwalają bankom pozyskiwać kapitał od klientów. W zamian za pozyskany kapitał banki oferują możliwości uzyskania zysków. Lokaty terminowe są oprocentowane. W ten sposób lokata generuje odsetki od przechowywanego kapitału, które stają się zyskiem właściciela takiego produktu bankowego.
Różne rodzaj lokat terminowych
Na rynku bankowym korzystać można z różnych typów lokat terminowych, np. takich jak opisane na https://nestbank.pl/dla-ciebie-i-rodziny/poradniki/poznaj-tajniki-powiekszania-domowych-oszczednosci. Podział lokat może dotyczyć czasu, na który zostały założone. Wówczas wyróżnia się produkty krótkoterminowe, przy których czas trwania depozytu nie przekracza dwunastu miesięcy. Natomiast lokaty długoterminowe to takie, które zakładane są na okresy dłuższe, niż dwanaście miesięcy. Inny podział dotyczy warunków, na których oferowane są lokaty przez banki. Przy takim podziale wyróżnić można produkty:
– standardowe,
– odnawialne,
– progresywne,
– rentierskie.
Standardowe lokaty terminowe to takie, które zakładane są na określony z góry czas. Wyróżnić można lokaty miesięczne, kwartalne, roczne, wieloletnie. Czas trwania depozytu jest wybierany przez klienta. Taka lokata terminowa najczęściej nie może być zamknięta przed wskazanym w umowie terminem bez utraty odsetek.
Lokaty odnawialne to takie, przy których czas trwania depozytu jest przedłużony automatycznie po upływie terminu, na który została założona lokata. Jest to wygodne rozwiązanie dla osób, które posiadają kapitał, który chcą przechowywać na lokacie, ale nie wiedzą, kiedy pieniądze będą im potrzebne. Wówczas nie trzeba za każdym razem pamiętać o przedłużeniu lokat krótkoterminowych, gdy nastąpi to automatycznie. W ten sposób nie trzeba decydować się na długoterminowe lokaty terminowe, których czas trwania depozytu przekracza rok czasu. Bardzo często odnawialne lokaty połączone są z osobistymi rachunkami bankowymi.
Gdy dysponuje się dużym kapitałem można zdecydować się na lokaty rentierskie. Są one specjalnie przygotowane dla osób chcących regularnie odbierać odsetki. Przy takich produktach można również liczyć na znacznie wyższe oprocentowanie. Natomiast założenie takiej lokaty wymaga dysponowania bardzo dużymi środkami finansowymi, które na dodatek można zamrozić na bardzo długi okres czasu.
Jeśli lokata ma zapewnić rosnące oprocentowanie wówczas można zdecydować się na produkty progresywne. Przy takich produktach bankowych oprocentowanie będzie rosło im dłużej trwa okres oszczędzania. Oprocentowanie może zwiększać się co miesiąc czy co kwartał.
Zalety lokat terminowych
Do podstawowych zalet lokat terminowych można zaliczyć przede wszystkim możliwość bezpiecznego przechowywania pieniędzy. Wprawdzie lokaty w większości przypadków nie dają dużych zysków, ale ze stuprocentową pewnością nie generują strat. Środki do stu tysięcy euro są dodatkowo gwarantowane, czyli nie utraci się ich, gdy bank ogłosi upadłość. Zdecydowanie się na lokaty terminowe może być sposobem na zmniejszenie wpływu inflacji na zgromadzony kapitał.