Na czym polega druk banerów

Na czym polega druk banerów

Bardzo często banery reklamowe kojarzą nam się z ogromnymi plakatami, które widzimy na ścianach czy też ogrodzeniach. Mało kto tak naprawdę zastanawia się, jak wygląda produkcja tego charakterystycznego produktu reklamowego. A przecież jest to jedna z ważniejszych usług, jaką wykonują drukarnie wielkoformatowe i jedna z najczęściej stosowanych form reklamy tradycyjnej.

 

Jak wygląd druk baneru reklamowego?

Produkcją banerów z reguły zajmuje się drukarnia solwentowa. To właśnie tam powstają te ogromne banery reklamowe. W przypadku produkcji banerów nie mamy do czynienia ze zwykłymi drukarkami – do wydruku wykorzystujemy specjalny ploter solwentowy. Jest to nic innego jak duża drukarka atramentowa, w której nie znajduje się tradycyjny tusz, tylko kolorowy rozpuszczalnik. Ploter składa się z głowicy, która umożliwia rozprowadzenie farby, dzięki czemu całość lepiej się „rozchodzi się” po materiale. Ploter jest na tyle wytrzymały, że możemy drukować na wielu różnych podłożach. W przypadku banerów zazwyczaj stosujemy się tkaniny wykonane z polichlorku winylu, które znamy pod pojęciem PCV.

Czytaj również  Czy da się odzyskać zmoczone dokumenty?

Czym jest PCV? Inaczej mówiąc, jest to po prostu bardzo gruba cerata, na której umieszcza się, odpowiedni rodzaj rozpuszczalnika. Druk banerów może odbywać się także na papierze, ponieważ ploter doskonale radzi sobie z obsługą form papierowych. Oprócz tego możemy wykorzystać folię samoprzylepną, a także tkaninę flagową, z której wykonuje się zazwyczaj wysokiej jakości bannery reklamowe.

 

Technologia wydruku banerów

Druk banerów to proces bardzo skomplikowany. W ogólnych pracach zaleca się stosowanie ploterów rolowych, dzięki czemu podłoże przed zadrukiem jest w stanie pobierać materiał z rolki. Na rolce w profesjonalnych warunkach stosuje się około 50 metrów materiału. Tyle w zupełności wystarcza do przygotowania bardzo dużego baneru reklamowego. Dzięki właściwościom materiału banery są bardzo wytrzymałe na rozdarcie czy też inne uszkodzenia mechaniczne. Będzie to szczególne istotne, gdy założymy, że baner będzie narażony na działanie szkodliwych czynników zewnętrznych takich jak np. warunki atmosferyczne czy zanieczyszczenia drogowe.

baner

Jak zakończyć tworzenie baneru?

Gdy praca zostaje zakończona, pozostaje nam tylko przyciąć całość, do odpowiedniej wielkości. Musimy jednak uwzględnić do 5 cm wolnego materiału. To miejsce zazwyczaj się przygrzewa po to, aby wzmocnić brzegi. W tym celu przygotowuje się specjalną zakładkę, która może być wykonana za pomocą zgrzewarki. Następnie na całość zgrzewu nabija się metalowe oczka. W ten sposób możemy łatwiej zawiesić gotowy baner. W celu nabicia wykorzystujemy odpowiednie narzędzie – koniecznie trzeba zwrócić uwagę na to, aby oczka się nie kręciły, ponieważ mogą wypaść.

Czytaj również  Jak wziąć kredyt na firmę bez wychodzenia z domu?

Jak widać, proces druku banera, wcale nie jest taki prosty. Musimy przy tego typu pracy spędzić dużo czasu, aby finalny efekt był zadowalający. Dobry baner reklamowy powinien pełnić nie tylko funkcję reklamową, ale także estetyczną – dopasowaną do charakteru przestrzeni miejskiej.