Czy warto dzisiaj studiować kierunki humanistyczne?

Czy warto dzisiaj studiować kierunki humanistyczne?

Tysiące maturzystów każdego roku staje przed koniecznością wyboru drogi życiowej. Szeroka oferta dostępnych kierunków i uczelni z pewnością go nie ułatwia. Wybierając przedmiot studiów, informatyka zdaje się być idealna, gdyż łatwo znaleźć pracę, ale przecież nie wszyscy lubią przedmioty ścisłe. Czy warto studiować kierunki humanistyczne?

Zanim przyjrzymy się ich kierunkom? Studia informatyka czy może historia?

Jeśli planujemy karierę w pewnym zawodzie, musimy skończyć jeden z kierunków studiów, który przygotuje nas do jego wykonywania. W wielu współczesnych zawodach o sukcesie decydują jednak zdolności i umiejętności, które zdobywamy w praktyce, ale wiedza teoretyczna również jest potrzebna. Dużo łatwiej ją przyswoić, jeśli dana dziedzina nas nie interesuje. Wprawdzie studia informatyka są najbardziej polecane, ale nie poradzi sobie na nich osoba, dla której przedmioty ścisłe to czarna magia, a matura z matematyki była koszmarnym przeżyciem.

Studia informatyka czy może kierunek humanistyczny?

W 2017 roku bezrobocie wśród absolwentów wynosiło około 25%, co jest mało optymistyczną informacją. Problemem z zatrudnieniem młodych jest powszechny, ale są pewne kierunki studiów, po których szczególnie ciężko znaleźć pracę. Od lat słyszymy bowiem o nadprodukcji magistrów, zwłaszcza na kierunkach humanistycznych. Nadmiar absolwentów studiów wyższych potwierdzają dane z urzędów pracy, które rejestrują dużą liczbę bezrobotnych magistrów, zwłaszcza tych po studiach humanistycznych. Może więc lepsze są studia informatyka? Wprawdzie politologia, psychologia, historia, filologia polska, socjologia to kierunki, po których ciężko znaleźć zatrudnienie w swoim zawodzie, ale przecież trzeba znaleźć jakieś rozwiązanie. Osobom z wykształceniem humanistycznym zarzuca się, że same skazują się na bezrobocie, gdyż po skończeniu wybranych przez siebie studiów nie mają praktycznych kompetencji, które mogą być atrakcyjne dla pracodawcy. Nie oznacza to jednak, że musimy rezygnować z wymarzonych studiów humanistycznych. Pamiętajmy jednak o zdobywaniu umiejętności, które nie muszą być związane z wybranym kierunkiem. Humanistów cechuje otwartość umysłu i zdolność do przystosowania się do różnych zawodów. Warto więc spojrzeć na nowinki technologiczne i nowe sposoby komunikacji. Szybki rozwój sieci internetowej sprawia, że osoby, które skończyły filologię polską i umieją pisać, mogą pracować jako copywriterzy tworzący treści na zamówienie portali internetowych czy agencji reklamowych. Pedagodzy mogą zaś prowadzić ciekawe zajęcia pozalekcyjne. Oznacza to, że nie tylko studia informatyka są szansą na zdobycie ciekawej pracy.

Czytaj również  Rodzaje faktoringu międzynarodowego

Studia to czas na aktywną naukę, a praca będzie satysfakcjonująca, jeśli będzie się ją wykonywać z pasją i zaangażowaniem. Wprawdzie studia informatyka są uznawane za najbardziej rozwojowe, ale nauka na kierunku, który nas nie interesuje, z pewnością nie skończy się sukcesem.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *